Na co se zaměřit při prohlídce nemovitosti?

09.02.2017

V procesu koupě nemovitosti je prohlídka přelomový okamžik. Poprvé vidíte byt na vlastní oči, vnímáte jeho atmosféru, setkáte se s realitním makléřem či přímo s majitelem. Může to znamenat, že jste blíže svému vysněnému bydlení. Během prohlídky musíte vnímat a vstřebávat spoustu nových informací a velmi často se stává, že se kvůli jedné věci, která Vás zaujala, zapomenete zeptat na další důležité informace. Jak se tedy připravit a jaké informace na prohlídce získat?

Co zjistit před prohlídkou?

Základní údaje o nemovitosti jste se dozvěděli už z inzerátu. První kontakt s makléřem či s majitelem je po telefonu. Ověřte, že všechny inzerované informace jsou pravdivé (např. osobní vs. družstevní vlastnictví ). Pokud má byt lodžii, balkón či terasu, zeptejte se, zda je jeho součástí, můžete se setkat s tím, že je umístěn na společné chodbě. Zjistěte, jaká je přesná podlahová plocha nemovitosti. Velmi často bývá do uvedené výměry zahrnut sklep, či právě balkón. Ujistěte se, jaké je k bytu příslušenství (sklep, kolárna, sušárna...). Doporučuji zjistit, kdy byla nemovitost postavena, jaké jsou v ní rozvody slaboproudé sítě (přípojka na telefon, kabelovou televizi, internet...).

Technická prohlídka nemovitosti. Nebojte se ptát.

Během prohlídky se snažte zjistit co nejvíce informací. Vyzkoušejte, zda teče voda, funguje plyn i elektřina. Dívejte se po prasklinách na zdech, zvlhlých rozích a plísních. Důležité je vytápění nemovitosti, je vytápěna dálkově, má svůj vlastní kotel, v jakém je stavu, kdy byla provedena poslední revize? Zjistěte, v jaké kondici jsou stoupačky, jsou nově vyměněné? Nebojte se je prohlédnout. Co elektrické rozvody, jsou udělané nové měděné, nebo původní hliníkové? Pozornost věnujte také podlahám.

Co bych měl na prohlídce zjistit?

Pokud Vás nabízená nemovitost zaujala, je pro Vás důležitá nejen cena samotné nemovitosti, ale také náklady spojené s jejím užíváním. Nechte si od makléře poslat přesný rozpis měsíčních plateb, kolik se platí zálohy na energie a jaký je fond oprav. Zeptejte se, kdo v domě bydlí (rodiny s dětmi, starší lidé, studenti) a zjistěte informace o přímých sousedech. Je slyšet hluk ze sousedních bytů? S nemovitostí kupujete zpravidla také podíl na společných prostorách domu, všímejte si, jak jsou udržované. Zjistěte, v jakém stavu je samotný dům. Je zateplen, má nová okna, novou střechu? Jaké investice se v budoucnu plánují? (nové vchodové dveře, fasáda). Zeptejte se na SVJ( Společenství vlastníků jednotek), zdali má úvěr či naspořené finanční prostředky na opravy či revitalizace domu.

Otázek, na které byste se měli zeptat, je opravdu hodně, nemusíte se stydět je mít sepsané a postupně si je odškrtávat.

Často jsou mi kladeny otázky ohledně výhod osobního a družstevního vlastnictví, proto se tomuto tématu budu věnovat příště.

Ing.Petr Čírtek

© 2016 Svoboda & partneři s.r.o.. Velké náměstí 147, Hradec Králové 500 03
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky